# Ders Nasıl Çalışılır?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?

 

Merhaba sevgili sosyolog ( sosyolog adayı ) arkadaşlar.
Bildiğiniz üzere Açık öğretim sistemi kolay olmasına karşın bir o kadar da zor bir yapıya sahip. Açık öğretim okuyanların büyük bi çoğunluğu şu an zaten farklı mesleklerde çalışmakta ve yoğun bir gün geçirmekte. Fakat sınav sisteminin getirdiği zorluk ne olursa olsun hepimizin tek amacı derslerden bir şekilde geçmek. Bunda hepimiz aynı görüşteyiz.

Bir dönemde ortalama 8 ders ve onlarca ünite ve binlerce sayfa yazı var. Toplum olarak genelde son 1 hafta kalınca derslere çalışmaya başlıyoruz bu bir gerçek. Peki nasıl olacakta hem iş hayatında çalışarak hem de derslere iyice çalışarak derslerden geçebileceğiz? Aslında bunun yanıtı çok basit.

Şimdi size önereceklerimi dikkatlice okuyun.

Öncelikle sınav zamanlarında gördüğümüz elinde koca kitaplar oturup kantinde çalışan tiplerden olmayacaksınız. Yani resim itibariyle baktığımızda böyle tipler ya hiç çalışmamış ya da işini son güne bırakmıştır. Biz böyle olmayacağız…

Öyleyse; sınava 1 ay kala eğer vaktimiz varsa oturup bütün derslerin tüm ünitelerini özetlemeye çalışacağız. ( Ama benim bu kadar vaktim yok diyorsanız, zaten bu sitede özetler çok cüzi bir miktara satılmakta) Elimizde illaki özet olacak. Yani kitaplara çalışmak sadece kafa karıştıracaktır. Sınavına gireceğimiz ders sayısı diyelim ki 8, biz bunu ilk önce 4 e böleceğiz. Yani 2,2,2 ve 2 ders olmak üzere her gün seçtiğimiz iki dersin özetini sadece 1 defa okuyacağız. Emin olun bu sizin en fazla 15 dakikanızı alacak ve kimse bahane uydurmasın herkesin gün içinde bu kadar zamanı var. 2 hafta boyunca çalışmaya böyle devam edeceğiz. sınava son 2 hafta kala bu defa sınav gününü ikiye böleceğiz. Bu da nasıl olacak; mesela cumartesi günü hangi derslerden sınava girecekseniz o derslere aynı gün bakıp çalışacaksınız. Pazar gününki sınav derslerine de aynı gün içinde çalışacaksınız. Ama burada yapmanız gereken son 2 hafta kala dersleri günde bir değil de iki defa gözden geçirmek. Ve şundan kaçının sadece okuyayım da okumuş olayım demeyin! Dikkatli okuyun . Bir dersi okuyup bitirdikten sonra hemen diğer derse geçmeyin. Araya bir iki saat zaman farkı koyun. Çünkü aklınızın karışmaması çok önemli.

Geldik son haftaya. Sınava 5-6 gün kala yapmanız gereken en önemli şey; Derslerinize ait çıkmış sorulara kesinlikle bakmanız ve gerekirse soruyu ve cevap şıkkını ezberlemeniz. Hiç değilse buradan 3-4 soru çıkacaktır ve hiç değilse 15-20 puanınız garanti olacaktır. Son 3 günde yapmanız gereken şu; Cumartesi – Pazar’a böldüğümüz dersleri günde 3′er defa tekrar etmeniz ( bu en fazla 45-50 dakikanızı alacaktır) Gözünüzde bunu büyütmeyin. Sosyoloji zor olduğu kadar okurken zevk veren bi bölümdür. Ve diyelimki Sosyolojiye Giriş dersinin özetini okudunuz, hemen ardından çıkmış sorulara bakın. Böylelikle okuduklarınız pekişecek ve siz farkında olmadan dersi öğrenmiş olacaksınız. Bu çalışma sistemi sınav gününe kadar devam edecek, sınav günü de yapılacak sınavın dersine sadece bir defa bakın, çıkmış soruları 2 defa gözden çıkarın. Ondan sonra sınavınıza gönül rahatlığıyla girebilirsiniz. Geçebilecek notu bırakın, yüksek notlarınız şimdiden hayırlı olsun sevgili dostlarım…

[ bir de dipnot:Sosyoloji Bölümü asla ders çalışmadan bitirilecek bir bölüm değildir…]